Popularność opalanych drewnem ruskich bań znacznie w ostatnim czasie wzrosła. Coraz więcej osób chce, aby sauna upiększyła ich ogród lub podwórko. Nie tylko wygląda ona bowiem nad wyraz luksusowo, ale także podnosi wartość i estetykę obejścia domu. Przed zakupem należy wziąć jednak pod uwagę wiele czynników, z których niemalże najistotniejszym jest transport sauny ogrodowej.
Dokonując zakupu niejednokrotnie trudno jest określić dokładne wymiary i wagę ruskiej bani, co z kolei może znacznie utrudnić dostawę.
Załadunek w siedzibie producenta oraz transport
Po zakończeniu fazy produkcyjnej, producent musi zorganizować transport saun ogrodowych. Są one najczęściej umieszczane na standardowych europaletach i ładowane na ciężarówki o różnych przestrzeniach załadunkowych.
Najpopularniejsze w chwili obecnej produkty to te wykonane w całości z drewna oraz wyroby z polipropylenu/włókna szklanego. W zależności od ich rozmiarów, mogą one być cięższe lub lżejsze, jednakże zwyczajowo sauny wykonane w całości z drewna są masywniejsze od ich odpowiedników z tworzyw sztucznych. Podstawa dolna jest najczęściej największym oraz najcięższym elementem ruskiej bani, jako że jej waga może przekraczać 100 kilogramów. Waga całego produktu dojść może nawet do 300 kilogramów. Z uwagi na ten fakt, samodzielny wyładunek nie jest zalecany. Może do doprowadzić do uszkodzenia produktu oraz narazić na szwank zdrowie i życie osób podejmujących się tego zadania. Znacznie lżejsze są wyroby z tworzyw sztucznych, jako że ich waga oscyluje najczęściej w okolicach 160-180kg, co umożliwia ich rozładunek przez kilka wystarczająco silnych osób.
Zagrożenia podczas transportu saun drewnianych
Eksperci zalecają transport bezpośrednio z fabryki do klienta. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Wielokrotnie występuje bowiem konieczność przeładunku ruskiej bani. Podczas tego procesu może ona ulec uszkodzeniu, głównie z uwagi na nieprawidłowe obchodzenie się z produktem lub wykorzystanie do jego przenoszenia nieodpowiedniego sprzętu.
Wyładunek w miejscu docelowym
Jak wspominaliśmy wcześniej, ruskie banie transportowane są przy wykorzystaniu pojazdów o różnej pojemności. Często mają one nawet do 17 metrów długości i są dość pokaźnych rozmiarów. W wielu przypadkach klienci w pełni zdają sobie sprawę, że to na nich ciąży obowiązek wyładowania i przeniesienia sauny w odpowiednie miejsce. Najczęściej jest to możliwe przy wykorzystaniu wózka widłowego lub niewielkiego dźwigu. Konieczne jest uprzednie upewnienie się, czy udźwig takiego sprzętu nie jest przypadkiem niższy od wagi całkowitej ruskiej bani.
Leave A Comment